6 mitai apie Linux

gotlinuxPastebėjau kad paskutiniu metu labai padaugėjo kalbų apie Linux, kai kas neapsisprendžia, kiti aiškinasi priežastis, treti – šiaip žvalgosi. Na o aš pabandysiu panagrinėti kai kuriuos mitus:

1. Ubuntu gali naudotis visiškas naujokas kompiuteriuose

Totali nesamonė. Taip, naujokas gali instaliuoti Ubuntu, taip, naujokas gali pasileisti internetą, gali pasitikrinti paštą, taip gali žiūrėti filmus, taip gali klausyti muzikos, bet.. Vienas jis niekuomet negalės pilnavertiškai naudotis sistema. Bet neduok dieve viskas neveiks “out of the box“ – o taip būna, pavyzdžiui kas jei Envy(programa kuri instaliuoja draiverius ubuntu sistemoje) suklys? o taip būna, kas daugiau naudojosi žino – būna ne taip jau retai. Kas jei žmogus norės žaisti žaidimą ir naudotis Compiz (kuris įjungtas po default’u Ubuntuose) tuo pačiu metu? ekranas blinkčios (bent jau su ati draiveriais).Kas jei norės kompą prijungti prie projektoriaus, pridėti antrą ekraną (patikėkit su ATI korta tai pakankamai nelengva atlikti normaliai). Kas jei nori pasidalinti savo interneto prisijungimu? (šiam reikalui ieškojau specialiai kokio nors normalaus GUI bet niekaip neradau, o su iptables, na patys suprantat kaip “paprasta“ dirbti tūlam piliečiui)

Ne, Ubuntu visiškai neišmanantis žmogus gali naudotis tik tada jei šalia turi prityrusį “linux“ žmogų.

2. Viskam yra Open Source alternatyva

Ne, ne viskam. Pavyzdys gali būti ir Openoffice.org paketas. Jei po teisybei juo naudotis yra sunku. Tekstai dažnai iškraipomi, nors 3.0 ištaisė nemažai tragiškai didelių bėdų bet… Lėtas, nevisada patikimas, ne visada patogus. O kas jei nori atsidaryti corelio, AutoCAD’o ar panašų failą? Taip galima emuliuoti, taip galima leisti per wine. Tačiau programos su wine dažniausiai netokios ir stabilios. O emuliacija – lėtokas ir ne toks patogus procesas…

3. Linux naudojame todėl kad jie yra nemokami, gražesni, greitesni

Naudojame Linux nes norime juos naudoti, greiti jie panašiai kaip ir windows sistema neužteršta virusais ir kt malonumais(nesiginčiju, kai kuriais aspektais tikrai lenkia Windows, bet pvz grafinėje aplinkoje tikrai dirbti yra kur, ypač grafinių tvarkyklių srityje), grožis – daugumai tikrai nerūpi, o ir pati grožio savoka savotiška. Namų vartotojams gauti Windows nemokamai yra tas pats kas gauti Linux. Piratinių windows pilna visuose torrent trackeriuose, pilna serial-key’s pilna crackų, taip kad…

4. Linux nepopuliarūs dėl žaidimų nebuvimo

Mitas yra dvigubai neteisingas:

A. Žaidimų yra. Ir pakankamai gerų. Pavardinsiu kelis tikrai gerus: teeworlds, neverball, quake {2,3}, tuoj pasirodys World of goo ir tt ir tt. O jei norite – siunčiatės wine ar Crossover Games ir žaidžiat savo mėgstamiausius žaidimus.

B. OS nebūtina turėti galybę žaidimų kad dėl jos kraustytūsi iš proto. Elementarus pavyzdys – Mac. Neesu gerai ištyręs žaidimų ten, bet įtariu kad žaidimų kiekis skirtas šiai OS yra panašus į Linux. Beje Mac vartotojai taip pat naudojasi wine ir Crossover žaidimams.

5. Linux desktop skirtas ne tik geekams (anksčiau mitas buvo priešingas, bet dabar jau tenka matyti nemažai straipsnių kurie sako kad linux skirtas visiems )

Linux skirtas Geekams. Tiksliau neskirtas geekams, bet patogus jiems. Sistema yra tiek lanksti ir tiek modifikuojama, kad normaliam žmogui neįmanoma suprasti kaip sistemą galima taip pakeisti. Tikras geek’as visada ras tai ko dar reikia Linux, visada bus problemų, visada bus ką taisyti ir ko ieškoti… Normaliam žmogui tai neįdomu ir tiek. Linux – pritaikytas geek’ams, paprastiems žmonėms dar tik bandomas pritaikyti bet iki to labai toli dar.

6. Reikia kompiliuoti

Pamirškime tą kompiliavimą. Kiek galimą? Visos bent kiek save gerbiančios distribucijos turi binarinių paketų instaliavimo sistemą. Kompiliuoti tikrai nebūtina. Taip bet jei nekompiliuosiu sistema veiks lėčiau, o aš noriu greičio – nesamonė. Beveik neįmanoma pastebėti ar programa sukompiliuota vietiniam kompiuterį ar pas paketo prižiūrėtoją kompiuteryje(išskyrus atvejus kai kompiliuojant nurodoma atsisakyti vienos ar kitos funkcijos darbo paspartinimui).

Tai kodėl naudojame linux?

Naudojame linux nes mums patinka nuolat juos prižiūrėti, tobulinti, patinka mums ir terminalas, patinka kad kiti žmonės nesupranta kaip ir ką ten daryti. Bent jau senesnės kartos linuxistai visi serga šia liga, dabar pastebimai atsiranda ir kitokių nuomonių..

Išvada: pats naudoju ArchLinux, ir neįsivaizduoju grįžimo prie MS. Ilgą laiką irgi teigiau kad Ubuntu galima naudotis, kad jie tinkami tūlam piliečiui, bet galų gale pasidarė aišku, kad toli gražu ne. Didžiausias linux trūkumas bent jau man – negali atspėti ar viskas veiks(nors sistema namie ir labai stabili ir gali veikti savaičių savaites be perkrovimo) nusinešus nešiojamąjį su Linux pvz pas draugą ar į kokį susitikimą ištinka tokios problemos – reikia prijungti prie kompiuterio tai ko dar niekada nebuvai prijungęs – o tai pavyksta ne visada, pvz dabar reikėtų prijungti printerį ir neveiktų, nė nežinočiau iš kurio galo pradėti, nors kaip pagrindinę OS naudojuosi jau antri metai niekada to daryti neteko. Neviskas ten yra lengva + norint normaliai susitvarkyti sistemą ir išmokti ja naudotis reikia praleisti nemažai laiko klaidžiojant forumais ir tt.. Taigi – Linux labai gera sistema, bet ne visi ja gali naudotis…

Reklama

2 comments so far

  1. Gytis on

    Su “iptables“ visiškai nereikia vargti “Ubuntu“ aplinkoje – ten gi yra “ufw“. Vienas paprastas sakinys terminale ir reikalingas prievadas atvertas 🙂

    • vaidasm on

      Na aišku galima, nežinau ar ufw būna sukaltas po defaultu, kodėl neuždėjus varnos ant “Network Manager“ – “share this connection“? tai tik pvz… tokioms labai jau įprastom operacijom reikia dažnai siūstis visokius įrankius, ieškoti guglėje kaip atlikti viena ar kita.. kiekvienam ubuntu ar kitos distribucijos vartotojui tai yra įprasta ir įmanoma o kartais visai nesudėtinga, bet jei skelbiam kad ubuntu gali naudotis visi tai tokie dalykai turi būti jau išspręsti…


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: