Kaip uždrausti torrentus?

torrent3 Torrent’ams NE!

Po paskutinio Lietuviškojo zebro išsišokimo dalis mūsų, nuoširdžių juodai-baltai dryžuoto interneto paslaugų vartotojų liko nustebę. Blokuoti torrent’ų judėjimą pagrindinio ir didžiausio Lietuvoje ISP vartotojams – mintis bent jau mano nuomone – originali. Šiandien girdėjau, kad už tai  reikėtų dar kartą paploti LANVA’i. Ši institucija tik dar kartą parodė savo pažiūras, kurias jau žinome iš metų interviu tapusio pareiškimo ir atsako į jį.

Tad pabandykime padėti lanvai. Kaip uždrausti piratauti?

Planas A. Blokavimas

Nors pačius torrentus yra sunkiau atpažinti nei pavyzdžiui eMule ar kt. bet visgi galima, o galima dėl to kad tik pradėjus siūsti torrent’us – gaunate ir išsiunčiate labai didelį kiekį užklausų – ko realiai nedaro niekas kitas išskyrus minėtą protokolą. Visgi blokavimas – techninis dalykas – jis išsprendžiamas, bet kalbėti apie techninį blokavimą ir pamiršti žmogiškus faktorius – neatleistina. Jei lygintume panašias “blokadas“ – turbūt tobuliausias pavyzdys būtų “sausas įstatymas“. Tarkime torrentai=alkoholiui. Tiesiog nevežti alkoholio į parduotuves yra paprasta, tas pats ir su torrentais – neleisti siūsti, gauti duomenų šiuo būdu yra nesudėtinga. Bet priversti žmones laikytis įstatymo – ypač sudėtinga. Užblokavus torrentus, atsirastų nauji kokie nors “šorrentai“, “maMule“ ir pan. Jei užblokuotume ir juos – vėl kažkas naujo.

Torrentai – irgi rinka. Iš torrentų uždirbami pinigai, ir ne tokie maži. Žmonės iš to išlaikantys save tikrai investuotų į naujus kelius plisti informacijai, tebūnie ir nevisai legaliais.

Po visu tuo slepiasi išvada – net užblokavus torrent’us ar kitus piratavimo įrankius visiems Lietuvoje veikiantiems ISP,  atsiras nauji metoai vogti, bet blogiausia – piratavimas tobulės, apeis vis naujas taisykles, naujus filtrus ir tt. Tai reiškia kad palaipsniui vis blokuojant P2P tinklus jie taps “nematomi“ bendrame interneto sraute.

Planas B. Baudos

Galime dar bausti, bausti visus kurie naudoja arba teikia nuorodas į torrent failus. Pavyzdžiui linkomaniją, vėliau gal torrent.lt vėliau gal mininovą, pirate bay? Visus galėtume nubausti. Žmonės dalintūsi failais kitais būdais – tad bauskime žmones. Torrentais naudojasi dauguma jaunimo, senesni žmonės mažiau, tačiau jie apskritai ir internetu naudojasi. Šiaip ar taip didelė dauguma nubaustūsų būtų jaunimas, visų pirma muzikos ir nelegalios programinės įrangos mėgėjai. Taigi, jei baustume visus, turbūt kentėtų 90% besinaudojančių internetu. Teveliai pakvaištų dėl vaikų turimos nelegalios muzikos. Ką tai duos? Aš matau vienintelį atsakymą – pelną teisininkams, didelį visuomenės nepasitenkinimą, ir 0 rezultato.

Planas C.

Vienintelis , bent jau mano nuomone teisingas.

Mėgaukimės muzika, filmais už abonentinį mokestį. Svarbu nedidelį. Mokėti pvz 10 Lt/mėn man neiškiltų problemos, ir daugiau gal neišklitų, bet tai svarbiau neturintiems savo pajamų paaugliams, kurie turėtų šią sumą išmelžti iš tėvų. Nežinau kiek Lietuvos muzikantai dabar užsidirba dabar už pardavimus internetu, bet nemanau gautų mažiau, taip sako ir geriausiai parduotas albumas praėjusiais metais. Kitas būdas mėgautis laisvai – mokami torrent’ų puslapiai – visišlai legaliai už tam tikrą nario mokestį parsisiunčiami torrentai.

Išvada

Apie A ir B planus iš lanvos žinių jau gavome – o kaip su trečiuoju? kas padaryta ta linkme? Manau, kad nieko. Kol grasinsite ir gąsdinsite visi iš jūsų tik juoksis, kai imsitės A ar B planuose minėtų veiksmų – nekęs. Tad rinkimės, o atsakymą į klausimą “Kaip uždrausti torrentus?“ aš renkuosi tokį – “neuždrausti, o legalizuoti juos“

Reklama

1 comment so far

  1. Audrėnas on

    Papildomai būtina paminėti, kad pats naudojimasis torentais nenurodo nusikalstamos veikos. Gali būti persiunčiami autorių teisėmis neapsaugoti duomenys. Nemažai yra muzikos grupių, siekiančių suteikti žinių apie savo egzistavimą talpinant savo muziką torentuose, yra mėgėjiško kino autorių, siekiančių parodyti savo kūrybą žmonėms, yra rašytojų, kurių kūriniai nespausdinami todėl dalinami torentuose, tegu ir visiškai nemokamai, juk kūrėjui tai geriau, nei visiška nežinia apie jį. Todėl pats torentų srautų ribojimas yra kitoniškas pažeidimas, trukdantis keistis legalia informacija. Kibti galima tiktai prie konkrečių dalykų persiuntimų.

    Toliau paminėsiu specifinius atvejus. Yra kūrinių, saugomų autorių teisių, tačiau jie gan seni ir seniausiai jų nebeįmanoma įsigyti legaliai, nusipirkti muzikos ar vaizdo diską. Tokių dalykų kopijavimas ir platinimas net teoriškai nedaro finansinių nuostolių leidėjui, kuris savo senus leidinius galbūt jau ir pamiršo. Kas konkrečiai blogo tokių failų dalijimesi?


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: